Филмът „Танцът на пингвините“ е художествено-документален прочит на Антарктида от маестро Теодосий Спасов. Месец преди да бъде обявена глобална коронавирус пандемия, той потегля с българска експедиция към най-студената точка на Земята, и се завръща оттам буквално дни преди светът да бъде затворен.

Какво преживява Теодосий Спасов на Антарктида, как успява там да създаде своя последен музикален албум заедно с китариста Християн Цвятков, и какво представлява животът на Ледения континент през погледа на един творец, ще видим в лентата „Танцът на пингвините“.

Режисьор на филма е Ема Константинова, оператор – Румен Василев, носител на наградата „Златна роза“ за 2020 г. в категорията операторско майсторство. Идеята той да бъде заснет е на неговия продуцент – проф. Христо Пимпирев, учен и полярен изследовател, ръководител на всички досегашни 28 български експедиции в Антарктида.

Премиерата на филма „Танцът на пингвините“ ще бъде двойна – в Панагюрище, кино „Модерен театър“, на 16 октомври от 19 ч. и в София, кино „Влайкова“, на 20 октомври от 20 ч.

„Един ден получих изнендващо обаждане от човек, когото все още не познавах. Професор Пимпирев – водачът на българските полярници“ – разказва Теодосий Спасов. „И няколко месеца по-късно поех на най-далечното пътешествие, което някога съм правил.“

„Танцът на пингвините“ проследява едномесечното пътуване, което често се оказва по-дълго от самия престой на Антарктида. Заедно, на най-студеното място на Земята, Теодосий Спасов и Християн Цвятков създават 12 пиеси за кавал и китара, които се превръщат и в първия музикален албум от Ледения континент.

„Танцът на пингвините“ ще пренесе зрителите на място, което не принадлежи на хората. От испанския полярен кораб „Есперидес“ до престоя на българската експедиция в китайската полярна база и концерта на мелодичния кавал и хармоничната китара в испанската – филмът е красив разказ за истинската връзка между хората. За мечтите и това как те се сбъдват с помощта на приятел. За това как оцеляваш с помощта на непознат. И как продължаваш напред, въпреки вятъра.

Лентата ще покаже и любопитни забележителности в Българската полярна база на о-в Ливингстън, Антарктида – фургонът, в който първите български полярници са се подслонявали по време на експедициите. Днес той е включен в списъка на историческите и културни забележителности на Ледения континент, но все още пази спомена за времена на голям ентусиазъм и смелост в условия на живот, „възможни само за юнаци“.

error: