Емисиите на парникови газове са достигнали нов рекорд миналата година, поставяйки света на път за средно повишаване на температурата от 3 градуса по Целзий, показва доклад на ООН.
Докладът на Програмата на ООН за околната среда (UNEP) идва в година на отрезвяващи метеорологични крайности, включително бързата загуба на лед в Арктика, както и рекордни горещи вълни и пожари в Сибир и западните части на САЩ.
Годишният доклад за „разликата в емисиите“ измерва разликата между очакваните емисии и тези, които съответстват на ограничаването на глобалното покачване на температурата през този век, както е договорено в Парижкото споразумение от 2015 г. Съгласно глобалния пакт за климата държавите се ангажираха с дългосрочна цел да ограничат средното повишаване на температурата до под 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива и да продължат усилията си да го ограничат още повече до 1.5°С.
Доклад на Global Carbon Project пък обяви спад на въглеродните емисии със седем процента в световен мащаб за 2020 г. Основната причина е пандемията от коронавирус и фактът, че много хора са намалили пътуванията си с кола или самолет. Учените обясняват обаче, че това не е решение и се очаква емисиите да се повишат, когато светът отново се отвори.
The 2020 Global Carbon Budget is out.
Find analyses, data, figures, infographics and animations about the human and natural sources and sinks of CO2, updated to 2020https://t.co/NbgZT0dDW8 pic.twitter.com/oyum3vxT3I
— GlobalCarbonProject (@gcarbonproject) December 11, 2020
На фона на тези тенденции Европейският съюз ще направи опит да намали въглеродните емисии. Европейските лидери постигнаха съгласие по темата и новата цел е емисиите да бъдат намалени с 55% до 2030 година. Голямата амбиция е постигане на въглеродна неутралност в ЕС до 2050 г.
Всяка държава остава свободна сама да решава какъв енергиен микс да използва, за да постигне поставените цели. Намалението трябва да бъде постигнато от всички държави заедно, а не от всяка поотделно. Това означава, че по-голямото количество емисии от една държава членка ще се балансират от по-малкото замърсяване от по-развитите към климатична неутралност държави. Част от природозащитните организации определиха споразумението като разочароващо.